Удивительный мир животных

Здравствуйте, войдите в личный кабинет

Вы можете использовать аккаунты социальных сетей:
Нет учетной записи Зарегистрироваться
Зоодом в Телеграм

Зоодом в Facebook

Форум о животных

Консультации ветеринаров

Консультации ихтиологов

Ветеринарная стоматология

Раздел о собаках

Раздел о кошках

Раздел о птицах

Раздел о лошадях

Раздел о рыбках

Раздел о грызунах

Раздел о хорьках

Амфибии и рептилии

О других животных

Поговорим о растениях

 
Библиотека Статьи Мова тварин

Мова тварин

17815 Статьи

«Мова» тварин уроджена. Учитися їй тварині не доводиться. Якщо курча вилупилося в ізоляції, то воно володіє «словниковим запасом», який слід мати курці або півневі. 

Тварини користуються «мовою», так би мовити, не навмисно. Сигнали виражають їхній емоційний стан і не призначені для своїх співтоваришів. «Мова» в них — не знаряддя пізнання, а результат роботи органів чуттів. Гусак не повідомляє про небезпеку, а криком заражає зграю своїм переляком. Мислення тварин образне й не пов'язане з поняттями. 

Комунікація тварин односпрямована. Діалоги можливі, але рідкісні. Зазвичай це два самостійні монологи, вимовлені одночасно. 

Між сигналами тварин немає чітких меж, їхнє значення залежить від ситуації, у якій вони відтворені. Тому важко підрахувати кількість слів і їхніх значень, зрозуміти чимало «слів». Вони не складають слова у фрази й речення. У середньому у тварин приблизно 60 сигналів. 

У комунікації тварин неможлива інформація не про себе. Вони не можуть розповісти про минуле або майбутнє. Це інформація оперативна й експресивна. 

Однак тварини здатні засвоювати сигнали тварин інших видів («есперанто» воронів і сорок, яке розуміють усі мешканці лісу), тобто пасивно володіти їхньою мовою. До таких тварин належать мавпи, слони, ведмеді, собаки, коні, свині. 

Але лише деякі розвинені тварини здатні активно опановувати чужу мову (відтворювати слова й іноді використовувати їх як сигнали). Це — папуги й птахи-пересмішники (шпаки, ворони, галки тощо). Багато папуг «знають» до 500 слів, але не розуміють їхнього значення. Інакша справа з людьми. Збирач податків у Стокгольмі провокував собак, імітуючи 20 видів гавкоту. 

Оскільки мовний апарат мавп погано пристосований до вимовляння звуків людської мови, подружжя Беатриси й Алленда Гарднерів навчили шимпанзе Уошо мови жестів (до 100-200 слів американської мови жестів для глухонімих — амслена (amslang), більше 300 комбінацій із декількох слів, причому Уошо навіть навчилася самостійно складати нескладні фрази типу «брудний Джек, дай пити» (образившись на служителя зоопарку), «водяний птах» (про качок). Інших мавп вдавалося навчити спілкуватися за допомогою набору повідомлень на клавіатурі комп'ютера. 

Мова тіла — це основний канал інформації, яким ми довідуємося, що у тварин у голові. Коли вони спілкуються між собою за допомогою звуків і запахів, які занадто тонкі для нас, щоб ми їх розрізняли, ми можемо зрозуміти їхні наміри, спостерігаючи за їхніми рухами. Собаки й кішки прекрасно розуміють також нашу мову тіла, і вони майже завжди можуть прочитати наші справжні думки й почуття, як би ми не намагалися їх сховати.

У тварин часто є певні жести, які ми впізнаємо і які нам подобаються. Однак більшість жестів собак і кішок універсальні. 

Значна частина жестів у спілкуванні собак пов'язана з положенням у неофіційній ієрархії. Це головне, про що розмовляють собаки. Фахівці з поводження тварин розділяють жести собак на дві категорії: домінантні й покірні. 

Домінантний жест є проявом виклику або погрози. Так собака говорить про свої наміри лідерства. Класичним вираженням домінантності є наморщена морда при закритому роті й трохи витягнутими вперед губами. Якщо наміри собаки справді агресивні, вона може притиснути вуха й показати зуби, піднявши верхню губу. При цьому вона подається вперед, витягаючи вперед голову. 

Недосвідчені власники можуть ненавмисно ставити собак у таке положення, коли тримають своїх вихованців у товаристві інших собак на дуже короткому повідку. Натягнутий повідець змушує собаку прийняти зухвалу позу, яка може спровокувати напад іншого собаки. Повідець також обмежує виконання звичайних ритуалів вітання, які завжди встановлюють ієрархію без бійки. 

Найкращий спосіб поведінки під час зустрічі двох собак — це дати їм можливість і місце для того, щоб покрутитися один навколо одного й пообнюхатися. Уважно стежте при цьому за проявом ознак справжньої агресії: таких, як гарчання або демонстрація іклів, а також за ознаками покори. 

Пози покори, як правило, роблять собаку візуально меншою, ніж вона є насправді. Собака часто демонструє уразливі частини тіла: такі, як живіт або шию або починає інтенсивно виляти хвостом. Найчастіше виляє хвостом той собака, який охочіше підкориться, ніж стане лідером. Також проявом покори є нерухомість собаки, коли до неї доторкаються. 

До грайливих рухів належать чудова, на весь рот, посмішка «я тебе люблю» і поза «у чому справа?», коли собака нагострює вуха й вигинає шию, щоб бачити або чути, що відбувається. Собаки тикаються носами, ніби кажучи: «Зверни на мене увагу». Існує також усім відомий уклін «давай пограємо», коли собака припадає на передні ноги, опускаючи голову до землі, при цьому залишаючи задню частину тіла в положенні стоячи. Якщо ви не вірите, що це універсальне запрошення до гри, спробуйте виконати цю позу самі, і ви побачите, що ваш собака зрозуміє, що ви маєте на увазі. 

Подібно до собак, кішки теж тикаються носами, намагаючись привернути увагу. Вони також часто підходять віч-на-віч у вітанні. 

Якщо вітання є серйозною пропозицією дружби, то, швидше за все, за цим піде розворот, щоб дати товаришеві понюхати себе ззаду. Так кішки вітають собі подібних, і якщо вам пощастить бути достойними такої честі, то найдоречнішою відповіддю буде ввічливе погладжування. 

На відміну від собак, кішки не настільки стурбовані питаннями ієрархії, але вони використовують мову тіла, щоб відрізнити друзів від ворогів. Крім того, вони користуються цією мовою для позначення власності практично на все, із чим вони зіштовхуються: вони труться об ваші ноги або шафу, позначаючи їх своїм запахом.

У кішок хвіст є яскравим сигналом того, що в них на думці. Перше, чому ми вчимо своїх дітей, це дати кішці спокій, коли вона посмикує хвостом. Ми часто спостерігаємо за хвостом нашого кота Самурая, який стирчить з-під штор у вітальні. Якщо він виляє з боку в бік, це означає, що кіт чимось неза-доволений, зазвичай іншим котом, якого він бачить на ґанку нашого будинку. Коли ж хвіст висить, як перевернений знак питання, це означає, він, швидше за все, просто перевіряє погоду. 

Є один вираз, властивий усім кішкам, що часто дивує люблячих хазяїв і називається реакцією «флемана». Люди дивуються, що означає несподіваний вискалений демонічно похмурий погляд їх завжди ласкавої кішечки. 

Така гримаса є мимовільною реакцією на сильний запах, якщо кішка випадково лизне або доторкнеться носом до предмета з таким запахом. Вона зморщує ніс і робить глибокий вдих. І нарешті, піднімає язик до піднебіння, щоб доторкнутися до органа Джекобсона, особливого органа чуттів, наявного тільки в кішок. До певної міри кішка пробує на смак цей настирливий запах. Єдиним перекладом цієї гримаси може бути: «У вас цього багато, так?» 

Деякі жести язика тіла є дуже розповсюдженими й використовуються не тільки кішками й собаками, але й багатьма іншими ссавцями, включаючи людей. Прямий погляд, наприклад, майже завжди означає виклик. Деякі люди вдаються до цього прийому як до надійного способу встановлення свого лідерства щодо собак. 

Собаки й кішки однаково сприймають багато наших рухів. Наприклад, рука, що піднімається знизу, з рівня, який нижче рівня плеча тварини, розцінюється ними як менша загроза, ніж рука, що опускається зверху. Якщо ви не ворушите рукою, поки незнайомий собака або кішка обнюхує її, це дозволяє їй почувати себе впевненіше. 

Свійські тварини часто сприймають сигнали поганого настрою або засмучення, що йдуть від наших рухів, і знають, коли ми потребуємо їхньої участі іноді навіть швидше, МІЖ ми усвідомлюємо це самі. 

Щодо собак і кішок наші дії й справді говорять більше, ніж слова. 

Охайність кішок стала приказкою. Часте й ґрунтовне вилизування забезпечує майже досконалий догляд за тілом, але чи завжди кішка вилизує себе, щоб навести чистоту? Зовсім ні, іноді кішка облизує морду, коли в цьому, здавалося б, немає необхідності. 

Швидкий рух язика навколо носа й губ — явне свідчення того, що кішка чимось схвильована, здивована або вражена. Цей короткий швидкий рух язика — те ж саме, що рух людини, яка почухує потилицю у хвилину подиву або досади. 

Прояви такого типу називають реакцією на дискомфортний стан, кішка перебуває в замішанні. Щось не подобається їй і одночасно викликає цікавість, хочеться піти, але допитливість бере гору. Уп'явшись на річ, що зацікавила, кішка не може вирішити, як їй вчинити, і тут рух язика — свідчення того, що вона вагається. 

А ось ще один приклад: ви застали кішку в горщику з геранню, насварили її. І вона почала, не перестаючи, вилизувати себе, при цьому її вуха відведені назад, очі напівзакриті. Це — знову збентеження. 

Коли у вас гарний настрій, кіт буде вилизувати вас її любов'ю. Ви відчуєте це, як дотик гарного друга. 

Кіт вилизує вас, шукає можливості забратися до вас на коліна. Короткі, уривчасті лизання, при цьому кіт нагляд к вам в очі — це пошук милості. 

Кішка вилизує себе глибокими, інтенсивними рухами. Якщо вона лиже себе явно довше ніж треба, приголубте її або пограйтеся з нею. Це — прояв нудьги. 

Якщо дві кішки збираються битися й раптом одна із них починає вилизуватися — це з її боку знак до примирення.

Спілкування головою

Спілкування головою

Якщо кіт треться головою об ваші руки або тіло, це — ознака любові. 

Кішка об вас треться

Кішка підходить до вас, вигинаючи спину, задерши хвіст (іноді він при цьому ворушиться) і ніби проводить по ногах, починаючи з мордочки, потім боком і наприкінці повертається до вас задертим хвостом, обвиваючи ним ноги, і так кілька разів. У такий спосіб кішка здійснює з вами обмін запахами, що для неї рівносильне обміну інформацією, кішка привітна, це як дружнє рукостискання й очікування пещення у відповідь.

Цей рух засвоюється кішками ще з дитячого віку, коли мама-кішка приходить поспілкуватися до своїх малят у гніздо. Вона ніжно муркоче й вилизує кожне кошеня, починаючи із чола, потім спинку й закінчуючи під хвостом, одночасно й пестячи й миючи своїх малят, адже вони ще маленькі й самі не можуть навести чистоту. Можливо, після такого ритуалу вітання кішка відійде і візьметься вилизувати себе, вона злизує із себе ваш запах, ніби «пробує на смак». 

Спілкування хвостом

Спілкування хвостом

Хвіст злітає вгору

Кіт не переляканий, не злий, не голодний. Він, можливо, схвильований вашим приходом.

Хвіст приспущений

Тварина трохи налякана або, можливо, трохи невдоволена тією їжею, яку ви їй дали. Можливо, вона забруднила сумку, у якій її носять? Дайте котові спокій.

Кішка, підбирає хвіст

Поза напружена. Кішка дуже нещасна, можливо, вона налякана або змушена відступитися від чогось. Не чіпайте її. 

Хвіст активно посмикується

Або кіт махає ним уперед-назад: відступіть! Навіть не підходьте близько, кіт незадоволений і хоче побути на самоті. Якщо ви наполягатимете на спілкуванні, виникне або агресія з його боку, або він спробує втекти. 

Посмикується тільки кінчик хвоста

Крайня заклопотаність, начебто кішка чує, як ви брешете про неї, адже вона цього не зносить! 

Хвіст розпушений «трубою».

Це злість, кіт готовий до нападу! 

Кінчик хвоста б'є, як батіг

Жест сильної погрози. 

Хвіст стукає по підлозі

Тварина ним різко махає. Негативне ставлення. 

Витягнутий назад, кінчик здригається

Мисливський азарт. 

Відігнутий набік і піднятий

Дружнє привітання хазяїна. 

Спілкування за допомогою лап

Спілкування за допомогою лап

Кіт ледь б'є лапкою або тягне за одяг: виходить, він щось просить (їжу, іграшку або пещення тощо). 

«Місить» лапами, ледь випускаючи пазурі. Виходить, дуже задоволений, зазвичай до того ж кіт ще й муркоче й навіть пускає слину. Ця цікава особливість поведінки формується ще в дитинстві — кошенята мнуть мамин живіт, коли ссуть молоко, тому коли кіт переживає найприємніші моменти у своєму житті, у нього включається дитячий рефлекс.

Якщо кіт, сидячи у вас на колінах, занадто захопився й сильно почав випускати кігтики — у жодному разі не лайте його й не скидайте на підлогу, ви дуже скривдите його, просто акуратно пересадіть кота з колін і не забудьте ласкаво погладити! 

Те, що відбувається з дорослою кішкою, коли вона тупцює на колінах хазяїна, можна розцінити як прояв дитинства з її боку. 

Спокійна, розслаблена поза хазяїна ніби говорить кішці: «Я твоя мама, я чекаю й готова годувати тебе». Доросла кішка, улаштувавшись на ваших колінах, «дитиніє», голосно муркочучи й «місячи» лапами. З погляду кішки, це момент найвищої любові й пещення, і поведінка хазяїна, який сердито проганяє її з колін, для неї незрозуміла. Жодна справжня мама не повела б себе таким чином, але люди поводяться інакше. 

Для кішки хазяї, звичайно ж, — батьки, адже вони дають їй їжу й приймають розслаблені, привабливі пози, але як тільки їх «маля» починає «видавлювати молочко», вони несподівано дратуються й женуть «дитину» геть.

Ця ситуація — класичний приклад непорозуміння кішки й хазяїна. А уникнути її можна, твердо засвоївши той факт, що домашня кішка інфантильна й до хазяїв ставиться як до батьків. 

Обійми лапками

Навіювання своєї любові. 

Удари лапами

Засіб захисту. 

Спілкування вухами

Спілкування вухами

Вушка на верхівці, спрямовані вперед: кішка в гарному настрої, готова до гри й до проявів любові. 

Вуха плиском і в боки

Подив і цікавість. 

Вуха опущені й притиснуті

Оборонна поза. 

Вуха опущені й заведені назад

Наступальна поза, лють. 

Спілкування очима

Спілкування очима

Очі широко розкриті й дивляться прямо на вас: кіт зосереджений, дуже зацікавлений. 

Очі напівзакриті

Сонливість і обережність. 

Зіниці-щілинки

Кіт насторожі й упевнений у собі. 

Зіниці круглі

«Божевільний погляд». Кіт наляканий, будьте обережні. 

Очі мерехтять, мигають

Кішка виражає свою відданість. 

Погляд затуманений (третя повіка)

Можливо, кішка хвора, розслаблена або ображається. 

Погляд пильний, упритул

Виклик, дотримуйтесь дистанції. 

Спілкування носом

Спілкування носом

Кіт треться носом об обличчя й губи: вираження любові. 

Спілкування за допомогою вусів

Спілкування за допомогою вусів

Кіт треться вусами об руки або обличчя: велика любов. 

Ворушить вусами

Принюхується. 

Вуса опущені

Кіт стурбований, хворий або апатичний. 

Різні пози

Різні пози котів

Кішка спокійно лежить, але одне з вух чуйно повертається, іноді трохи здригається кінчик хвоста: вона розслаблена, відпочиває, але щось привернуло її увагу, вирвавши із блаженної дрімоти, кішці лінь повернутися і як слід роздивитися причину, але природна цікавість не дає їй повністю ігнорувати цей зовнішній подразник, це може бути будь-який цікавий або неприємний звук. 

Кіт припав до землі, пригнув голову й відводить погляд

Вираження покірності, можливо, зацькованості. 

Іноді кішки роблять це абсолютно без очевидної причини. Буває, кілька кішок живуть разом, і хазяїн нікого не забуває й не обділяє, але ось, наприклад, одна з кішок, гарна й пещена, щоразу ось так уся зіщулюється, коли простягають до неї руки, начебто її з дитинства шваброю по нирках били. 

Інтелігентна необразлива тварина, жодного разу навіть голос на неї не підвищили, найбільшим потрясінням у її житті було фотографування, і... проте. 

Кішка стоїть боком, шерсть на спині сторчма

Хвіст вигнутий гачком і шерсть на ньому теж стовбурчиться: вона ніби намагається «стати більшою», налякати потенційного супротивника, або принаймні нехай задумається, перш ніж нападати на таку громадину. Дуже смішно виглядає, коли мій ротвелер знайомиться з підрослими кошенятами: пес із ними дуже делікатний, але він величезний, і кошеня інстинктивно боїться, тому й намагається здаватися більшим. 

Анфас

Злий, але дуже хоробрий кіт. Повернеться обличчям до ворога, вискалившись і вигнувши спину. Бережіться! Він може атакувати. 

Кіт лягає перед вами й перевертається на спину

Це найвищий ступінь смиренності й довіри. Живіт у кішок — найуразливіше місце й тільки людям, яким вони повністю довіряють, можуть запропонувати почухати собі животик. Пишайтеся, вам дуже пощастило. 

Кіт весь підібрався, хвіст витягнутий у струнку, кінчик ледь здригається, морда витягнута вперед, вуха насторожені й пильний немиготливий погляд. 

Минає кілька секунд: і кіт починає ніби ледь соватися, розгойдуватися й раптом стрімко кидається вперед. Він полює, а здобич може бути різноманітною: і мишка, і муха, і капці.

Кішка (самка) припала передніми лапами до землі, відставила зад і тупцює задніми лапами, а хвіст вигнула й відвела вбік, при цьому вона ще й видає характерні звуки, таке собі помуркування. У вашої красуні, безперечно, тічка. 

Кіт (самець) повертається задом до вертикальної поверхні, задерши хвіст, і ледь ним ніби трясе: у такий спосіб він «мітить» (ви це відразу відчуєте за дуже неприємним запахом), щоправда, зрідка такі речі виробляють також кішки. 

Так роблять статевозрілі тварини, коли хочуть «позначити» предмети з незнайомим або неприємним запахом, адже чужі запахи можуть сигналізувати про небезпеку, тому будьте акуратні, коли вносите в будинок нові меблі, краще відразу запасіться балончиком із відлякувальною рідиною. Потім, коли меблі постоять у квартирі й просочаться знайомими запахами, усе нормалізується. 

Звукове спілкування

Звукове спілкування

Муркотання

Прихильність до вас. 

Шипіння

Оборона, дотримуйтеся дистанції. 

Нявкання

Спроба привернути до себе увагу. Деякі з моїх кішок «доповідають», коли сходять у туалет, деякі вимагають їжу або воду, коли вона закінчується, та й просто привітно базікають іноді. 

Абсолютно характерні крики видає кіт, що зачув тічну кішку, а вже тічна кішка репетує так, що ні з чим не сплутаєш. 

Цікаві в плані жестів мавпи. Відома вже читачеві мавпа на прізвисько Уошо освоїла до п'яти років три з половиною сотні жестів-слів. 

Більше того, вона сама почала утворювати нові поняття: качаючись на човні зі своїм «батьком» і побачивши лебедя, що пливе поруч, Уошо жестами показала «птах» і «вода», як сказала би людина «водоплавний птах».

Генетично різниця між шимпанзе й людиною складає всього 1 %. Але й інші види мавп здатні освоїти мову знаків. 

Семирічна горила-самка Коко вивчила 645 знаків, більше половини з яких використовувала настільки впевнено, що могла вказати, що й де в неї болить, виразити свої бажання, аж до сексуальних. Вона жестами запрошувала самця Майкла, показуючи йому: «Приходь, Майкле, швидше, Коко добре в обіймах». 

Дуже талановитою була шимпанзе Сара, яка швидко вивчила мову спеціально розроблених жестів-символів і цілком зрозуміло «розмовляла» цими жестами зі своїми вчителями, складаючи в потрібній послідовності складні фрази, навіть використовуючи звороти мови типу «якщо — то».

Словник котячих жестів

 • Швидко облизує ніс і губи — тварина збентежена (ми почухали б потилицю).
 • Простягає лапку до вашого обличчя — просить уваги й пещення («ти мене ще хоча б трошечки любиш?»).
 • Вуха поставлені вертикально — цікавість.
 • Вуха притиснуті до голови — підготовка до нападу.
 • Вуха притиснуті до голови, хвіст робить кола — роздратування.
 • Б'є хвостом — злиться або полює.
 • Хвіст трубою — вітання, задоволення.
 • Застиглий унизу хвіст — відраза, розчарування.
 • Ворушить кінчиком хвоста — інтерес.
 • У піднятого вертикально хвоста розслаблений кінчик — радісне збудження.
 • Прищулює очі — спокій або сонливість.
 • Мружиться — миролюбство й спокій.
 • Вуха назад, очі мружаться — нетерпіння, прохання («ну скоріше ж, дуже хочеться»).
 • Вуха назад, очі великі — застереження («не потерплю»).
 • Вуха пласко в боки — ховається, заграє («цур, мене не видно»).
 • Широко розкриті зіниці — страх.
 • Уп’явся у вас, а коли звертаєте на нього увагу, утікає з криком «Муррррр» — виклик на гру в доганялки.
 • Великі очі й зіниці — вдивляється в темряву, боїться, злиться або грає.
 • З'явилася третя повіка — кішка хвора або хоче спати.
 • Вуса опущені вниз — заклопотаність, сум або хвороба.
 • Ховає голову в який-небудь куточок — до гри — «цур, я сховався».
 • Зосереджено оглядається навколо й потім ретельно вилизує свою шерсть — повний або вдаваний спокій.
 • Швидко облизує передню лапу — хвилюється, вагається.
 • Погладжує людину лапкою — тісна прихильність, ніжність.
 • Голосно дряпає пазурами — прагнення звернути на себе увагу.
 • Вигинає спину — лякання супротивника, дуже сильне роздратування й готовність до оборони.
 • Тікає від вас, втягнувши голову в плечі, на довгих ногах — знає, що нашкодив.
 • Кіт качається по підлозі — демонструє свою привабливість.
 • Лежить на спині із замисленим виглядом — провітрюється, відпочиває.
 • Пританцьовує, відриваючи передні лапи від землі, ставить назад — привітання когось улюбленого й довгоочікуваного.
 • Повертається задом до хазяїна й піднімає хвіст — знак довіри й поваги.
 • Топче лапами — дуже любить, хоче зробити вам приємність.
 • Потирання головою об людину — любов, відданість, щиросердість, спрага пещення, а також ознака тічки. 

Словник звуків 

 • Звукова сигналізація існує в переважної більшості тварин. Курка, наприклад, видає тринадцять різних звуків, а не тільки хрестоматійне «ко-ко». А ось півень— на два звуки більше! Жаба — шість звуків, граки — до ста двадцяти, лисиця — більше тридцяти, кінь — близько сотні...
 • Зоопсихологи, які працювали в Кенії з мавпами-павіана-ми, встановили, що в їхній «мові» є навіть різні позначення для озброєної й беззбройної людини. Втім, і у ворон «людина з рушницею» також позначається спеціальним сигналом.
 • Нижче подаються найбільш поширені звуки, які видають свійські тварини.
 • Муркотання — спокій.
 • Незадоволене муркотання — хворобливе відчуття.
 • Гурчання — невдоволення.
 • Нявкання — вітання, а іноді й прохання.
 • Переривчасте нявкання, схоже на повискування, відповідь на людське звертання.
 • Завивання — злість.
 • Нетривалий крик — переляк.
 • Приглушене муркотання, що завершується незадоволеним гурчанням, — терпіння вичерпано.
 • Шипіння — готовність до оборони, попередження про це.
 • Стримане гурчання кішки, що годує, — застереження кошенятам про можливу небезпеку.
 • Те ж саме, що завершується підвищеним тоном, -   застереження людині або іншим істотам, щоб не наближалися до кошенят.
 

Вместе с этим читают:

 Карманный отпугиватель собак отличное средство самозащиты 
 Какие животные скоро исчезнут с лица земли 
 Почему важно вовремя обратится к ветеринару 
о проекте реклама сотрудничество контакты Мобильная версия

   ЗооДом в сети
Facebook
 
  Twitter
 
  Telegram
 
 

 

Перепечатка и цитирование материалов сайта возможно с обязательной ссылкой на Zoo-dom. По вопросам сотрудничества, рекламы и т.п. пишите
info[at]zoo-dom.com.ua

              

Copyright © 2006 Zoo-Dom 
Разработка AdWork

Наши партнеры:
Сайт на BCMS

twittertelegramfacebook
Собаки
Кошки
Птицы
Грызуны
Рыбы
Членистоногие
Амфибии
Рептилии
Беспозвоночные
Разные животные
Лошади
Растения